Interneta pirmsākums

Internets bija desmitiem novatorisku zinātnieku, programmētāju un inženieru darbs, kuri katrs izstrādāja jaunas funkcijas un tehnoloģijas, kas galu galā apvienojās, lai kļūtu par “informācijas lielceļu”, kuru mēs šodien pazīstam.

Ilgi pirms tehnoloģijas pastāvēšanas, lai faktiski izveidotu internetu, daudzi zinātnieki jau bija paredzējuši pasaules mēroga informācijas tīklu esamību. Nikola Tesla 1900. gadu sākumā spēlēja ideju par “pasaules bezvadu sistēmu”, un domājoši domātāji, piemēram, Pols Otlets un Vannevars Bušs, 1930. un 1940. gados izveidoja mehanizētas, meklējamas grāmatu un mediju glabāšanas sistēmas.

Tomēr pirmās praktiskās interneta shēmas parādījās tikai 60. gadu sākumā, kad MIT J.C.R. Licklider popularizēja datoru “Intergalactic Network” ideju. Neilgi pēc tam datorzinātnieki izstrādāja “pakešu komutācijas” koncepciju – metodi efektīvai elektronisko datu pārsūtīšanai, kas vēlāk kļūs par vienu no galvenajiem interneta veidojošajiem blokiem.

Pirmais darbspējīgais interneta prototips nāca 60. gadu beigās, izveidojot ARPANET jeb Advanced Research Projects Agency Network. Sākotnēji finansēja ASV Aizsardzības departaments, ARPANET izmantoja pakešu komutāciju, lai ļautu vairākiem datoriem sazināties vienā tīklā.

1996.gada 29. oktobrī ARPAnet piegādāja savu pirmo ziņojumu: “mezgls-mezgls” komunikāciju no viena datora uz citu. (Pirmais dators atradās pētniecības laboratorijā UCLA, bet otrais – Stenfordā; katrs no tiem bija mazas mājas lielums.) Ziņojums – “LOGIN” bija īss un vienkāršs, taču tik un tā avarēja jaunais ARPA tīkls. : Stenfordas dators saņēma tikai pirmās divas piezīmes.

Šī tehnoloģija turpināja augt 70. gados pēc tam, kad zinātnieki Roberts Kāns un Vintons Cerfs izstrādāja pārraides kontroles protokolu un interneta protokolu jeb TCP / IP – sakaru modeli, kas nosaka standartus datu pārsūtīšanai starp vairākiem tīkliem.

ARPANET TCP / IP pieņēma 1983. gada 1. janvārī, un no turienes pētnieki sāka veidot “tīklu tīklu”, kas kļuva par moderno internetu. Tiešsaistes pasaule 1990. gadā ieguva atpazīstamāku formu, kad datorzinātnieks Tims Berners-Lī izgudroja globālo tīmekli. Lai gan to bieži jauc ar pašu internetu, tīmeklis patiesībā ir tikai visizplatītākais veids, kā tiešsaistē piekļūt datiem tīmekļa vietņu un hipersaišu veidā.

Tīkls palīdzēja popularizēt internetu sabiedrības vidū un kalpoja kā izšķirošs solis, veidojot plašo informācijas klāstu, kuram tagad lielākā daļa no mums piekļūst ikdienā.