Interneta ātrums

Kāds ir Tava interneta ātrums, kā radās internets un vēl 3 interesanti jautājumi un atbildes par šo tēmu

Mūsdienu dzīve nav iedomājama bez viedierīcēm un interneta, lai arī tas nav nemaz tik vecs, kā šķiet! Zinātkārajiem lasītājiem esam sarūpējuši atbildes uz dažādiem interesantiem jautājumiem, saistītiem ar internetu, piemēram, no kā ir atkarīgs interneta ātrums, kad un kā radās internets, kā pārbaudīt interneta ātrumu u.c. Esi gatavs uzzināt interesantu un noderīgu informāciju? Turpini lasīt rakstu!

Kā radās internets?

Pirms ātrumiem un citiem brīnumiem sāksim ar pamatu pamatiem – kā tad radās internets? Paši interneta pirmsākumi ir meklējami tālajā 1969. gadā, kad pēc Amerikas savienoto valstu Aizsardzības ministrijas pasūtījuma tika izveidoti vairāki pamata tīkli. 1983. gads tika iesākts ar TCP/IP protokola ieviešanu, un šādi tika ielikti mūsdienās pazīstamā interneta pamati. 3 gadus vēlāk, 1986. gadā, tika izveidots NSFNet tīkls, kas bija ASV Nacionālās zinātnes fonda pamata tīkls, un tika radīti arī tādi atšķirīgie tīkli kā Bitnet un Usenet. Pateicoties Timam Bērnersam-Lī, 1991. gada vasaras beigās tika radīts un publicēts Globālā tīmekļa jeb “world wide web” jeb “www” projekts. Tam sekoja pirmās interneta pārlūkprogrammas “Mosaic” izveide 1993. gadā, taču tas viss bija aktuāls tikai zinātnes un tehnoloģiju akadēmiskajā vidē. Sākot ar 1994. gadu sāka pieaugt sabiedrības interese par internetu, un jau 1996. gadā ar vārdu “internets” sabiedrībā plaši pazīstams bija kļuvis vispasaules tīmeklis “www”.

No kā atkarīgs interneta ātrums?

Ir pieci galvenie faktori, kas nosaka interneta ātrumu, turklāt tas var atšķirties ne tikai no pilsētas uz pilsētu un no mājas uz māju, bet arī no ierīces uz ierīci, tādēļ, lai noteiktu, kāds vidēji ir Tavā mājoklī esošais interneta ātrums, mērīt vajadzīgs gan telefonā, gan planšetē, gan datorā esošo internetu.

Interneta pieslēguma tips

Pastāv piecu veidu interneta pieslēgumi:

  • optiskais internets;
  • DSL;
  • kabeļinternets;
  • satelītinternets;
  • bezvadu internets.

Šajā sarakstā tie ir izkārtoti, vadoties pēc to ātruma.

Pakalpojuma sniedzējs

Dažādiem operatoriem, kas piedāvā interneta pakalpojumu, ir dažādas tehnoloģijas, torņu atrašanās vietas un iekārtas, tādēļ atšķiras to piedāvātie interneta ātrumi.

Interneta slodze

Internetu varētu uzskatīt par informācijas šoseju – tā ir līnija, pa kuru informācija kursē pie dažādiem lietotājiem. Jo vairāk lietotāju, jo lēnāks internets, jo izveidojas informācijas sastrēgumi. Ja gribas pārbaudīt, kāds “aktīvā satiksmē” un “pasīvā satiksmē” ir interneta ātrums, mērīšana jāveic “pīķa stundā” (ap plkst. 19) un “klusajā stundā” (ap plkst. 3).

Tavi uztvērēji

Ja Tu lieto novecojušus modemus, rūterus un uztvērējus, tad interneta ātrums var pamatīgi palēnināties.

Tavas iekārtas

Brīžos, kad Tev parādās doma “kaitinoši, interneta ātrums manā datorā ir tik lēns”, aizej uz interneta pārlūka iestatījumiem un iztīri meklēšanas vēsturi, cookies (sīkdatnes) un pagaidu failus. Tas attiecas arī uz telefonu un planšetdatoru.

Kāds ir normāls interneta ātrums?

Lai bez aizturēm un “nervu pārbaudījumiem” varētu lietot internetu vairākās ierīcēs vienlaicīgi, pietiekams ātrums būs 100 Mbit/s.

Cik ātrs internets pieejams Latvijā?

Lielākajā daļā teritorijas interneta ātrums Latvijā ir līdz 500 Mbit/s, kas sniedz iespēju veikt videozvanus, spēlēt spēles tiešsaistē, pārsūtīt lielizmēra failus un skatīties filmas tiešsaistē bez aizķeršanās.

Kā pārbaudīt interneta ātrumu?

Speedtest.net ir bezmaksas rīks, ar kura palīdzību ir nosakāms gan DSL, gan kabeļinterneta, gan bezvadu, gan satelītinterneta, gan optiskā interneta ātrums neatkarīgi no interneta pakalpojuma nodrošinātāja.

Ja internets ir par lēnu, sāc ar pārlūkprogrammas datu iztīrīšanu un pārliecinies par to, cik Tavas ierīces ir atbilstošas mūsdienu standartiem! Ja viss ir kārtībā, bet internets turpina “bremzēt”, sazinies ar savu pakalpojuma sniedzēju!